AWARD WINNERS 2021-22

Published by Julie Saunders on

Congratulations to all who played and contributed this season! Having now had our Senior and Junior presentation evenings, we are pleased to announce our award winners for this year.

Club awards

Jonathan Dare Award for Service to the Club
John Epps Umpiring Award
David Leese Junior Achievement Award
U16 Player of the Year
Heike Addiscott
Jonty Bray
Cole Pidcock and Ericka Morris-Adams
Harry Lewis

Senior awards

AWARDWOMENSMENS
Elite Player of the Year
Club Player of the Year
2nd XI Player of the Year
3rd XI Player of the Year
4th XI Player of the Year
5th XI Player of the Year
6th XI Player of the Year
7th XI Player of the Year
8th XI Player of the Year
Top Goalscorer
Xenna Hughes
Lucy Hargreaves
Millie Forster
Ella Riordan
Bea Wilson
Immy Allen
Mathilda Harrison
Alison Baron
 
Sophie Crawshay (32)
Sam Cooke
Tom Wong
Matt Bellin
Jack McAuliffe
Seb Hill
Jason Birch
Dave Welsh
Dave Swarbrick
Jim Peters
Steve Whittaker (51)

Junior awards

TEAMAWARDWINNER
Beavers BPlayer of the Season
Coach’s Player
Most Improved Player
Best Role Model
Jess Tyler
Olivia Kinkead
Brogan Holland
Victoria Boysen
Beavers APlayer of the Season
Coach’s Player
Most Improved Player
Best Role Model
Jack Hickson
Olivia Kent
Ollie Lynch
Halle Buckley
Badgers BlacksPlayer of the Season
Coach’s Player
Most Improved Player
Best Role Model
Eve Harrison
Jess Randall-Smith
Amelie Sutton
Anna Stanley
Badgers RedsPlayer of the Season
Coach’s Player
Most Improved Player
Best Role Model
Harry Small
Benji Whittaker
Thomas Cannock
James Brown
Girls U12s CupPlayer of the Season
Coach’s Player
Most Improved Player
Emilia Chichocki
Eva Greaves
Imogen Webb
Boys U12s CupPlayer of the Season
Coach’s Player
Most Improved Player
James Herward
Oscar Saunders
Oliver Steen
Girls U14s Cup (T1 & 2)Player of the Season
Coach’s Player
Most Improved Player
Best Role Model
Flora Gilbert (T1) and Jemima Singleton (T2)
Francesca Kent (T1) and Coco Neary (T2)
Hannah Hope (T1) and Sophie Booth (T2)
Georgia Carroll (T1) and Enna Carroll (T2)
Boys U14s Cup (T1)Player of the Season
Coach’s Player
Most Improved Player
Player’s Player
Leo Beesley
Will Scawn
Oscar Morgan
Owen Moss
Girls U16s Cup (T1)Player of the Season
Coach’s Player
Most Improved Player
Player’s Player
Karina Henshaw
Bea Wilson
Anna Hoogenberg
Amaya North
Boys U16s Cup (T1 & T2)Player of the Season
Coach’s Player
Most Improved Player
Player’s Player
Harry Lewis (T1) and Charlie Furnivall (T2)
Alfred Fletcher (T1) and Joe Wood (T2)
Will Johnson (T1) and Charlie Tyler (T2)
Will Grant (T1)
Girls U18s Cup (T1)Player of the Season
Coach’s Player
Most Improved Player
Ericka Morris-Adams
Millie Forster
Kirsten Mackie
Boys U18s Cup (T1)Player of the Season
Coach’s Player
Most Improved Player
Ted Graves
Finn Hamnett
Chris Bray
Categories: Bowdon HC